Nyt fra bestyrelseslokaler og direktionsgange
Se hvilke virksomheder med relation til detailbranchen, der melder om udskiftninger i bestyrelsen eller på ledende poster i denne uge.
Jette Hanne Frølich er indtrådt i bestyrelsen hos Add Interior ApS i stedet for Søren Petersson (kilde: CVR).
Add Interior ApS sælger møbler i dansk design.
Bjarsø A/S
Peter Bødker Sørensen er indtrådt i bestyrelsen hos Bjarsø A/S. Samtidig er Lars Lægaard Broni fratrådt som bestyrelsesformand (kilde: CVR).
Bjarsø A/S producerer sædehynder og boligtekstiler.
Bording Tømmerhandel A/S
Robin Morrison Brejnholt og Sarah Morrison Brejnholt er indtrådt i bestyrelsen hos Bording Tømmerhandel A/S (kilde: CVR).
Bording Tømmerhandel A/S er en del af XL-Byg-kæden.
Charlottenlund Savværk – Hønholt Landhandel A/S
Tina Lyngholm Rasmussen er fratrådt som bestyrelsesformand hos Charlottenlund Savværk – Hønholt Landhandel A/S. Samtidig er Jesper Lyngholm Rasmussen, Kristian Rasmussen, Lene Lyngholm Rasmussen og Sussi Lyngholm Rasmussen udtrådt af bestyrelsen (kilde: CVR).
Charlottenlund Savværk – Hønholt Landhandel A/S er en privatejet tømmerhandel, der er forhandler af byggematerialer til professionelle og gør-det-selv folk.
Crecea A/S
Anne Kathrine Ørnstrup er indtrådt som medarbejdervalgt medlem af bestyrelsen hos Crecea A/S i stedet for Johnny Brøgger (kilde: CVR).
Crecea A/S er autoriseret arbejdsmiljørådgiver, og rådgiver både private og offentlige virksomheder om fysisk og psykisk arbejdsmiljø.
Henning Sørensen El A/S
Alice Irene Nielsen er indtrådt i bestyrelsen hos Henning Sørensen El A/S (kilde: CVR).
Henning Sørensen El A/S er en vestjysk installationsvirksomhed.
Intoy A/S
Ole Iversen er indtrådt som administrerende direktør hos Intoy A/S i stedet for Dorthe Tolstrup. Samtidig er Peter Ekman udnævnt til bestyrelsesformand i stedet for Ole Iversen, der dog forbliver i bestyrelsen (kilde: CVR).
Intoy A/S nordisk distributør af interaktivt legetøj fra brands som Kurio, Peter Rabbit, Philips Lighting, Disney, Marvel, StarWars og Kidz Delight.
Itab Shop Concept A/S
Bjarne Oldager Kusnitzoff er indtrådt i direktionen og bestyrelsen hos Itab Shop Concept A/S i stedet for Carsten Rønde (kilde: CVR).
Itab Shop Concept A/S sælger, udvikler, producerer og installerer butikskoncepter til detailsektoren.
Masai Clothing Company ApS
Theis Nøhr Bruun er indtrådt i direktionen hos Masai Clothing Company ApS (kilde: CVR).
Masai Clothing Company ApS designer og markedsfører modetøj til kvinder.
Multiform
Michael Oversø er indtrådt som administrerende direktør hos Multiform i stedet for Jesper Sandfeld, der har været konstitueret i stillingen.
Multiform leverer løsninger til køkken, bad, stue og garderobe.
Nordic Retail A/S
Henrik Bo Carlsen er indtrådt i bestyrelsen hos Nordic Retail A/S i stedet for Jens Vejen Stilling (kilde: CVR).
Nordic Retail A/S er leverandør af varesikring, kameraovervågning, kø-nummersystemer og præsentations-systemer til detailhandlen.
Profil Optik Maribo ApS
Peter Schiøtz er indtrådt i direktionen hos Profil Optik Maribo ApS i stedet for Alf Torben Lund (kilde: CVR).
Profil Optik er blandt Danmarks største optikerkæder.
Solarex Wines ApS
Anne Marie Cramer er indtrådt som administrerende direktør hos Solarex Wines ApS i stedet for Peter Wilmar Christensen (kilde: CVR).
Solarex Wines ApS er en online vinhandel.
Sæther Nordic A/S
Tage Juhl Finninge er indtrådt i direktionen hos Sæther Nordic A/S (kilde: CVR).
Sæther Nordic A/S distribuerer kosmetik- og parfumemærker i Norden.
Vejle Trælasthandel A/S
Robin Morrison Brejnholt er indtrådt i bestyrelsen hos Vejle Trælasthandel A/S i stedet for Jan Elneff Lauridsen (kilde: CVR).
Vejle Trælasthandel A/S er en del af XL-Byg-kæden.